1,5 тысячи жалоб: активная гражданская позиция?

2024 елның 2 июле, сишәмбе

Казан шәһәрендә яшәүче идарәче компаниягә шикаятьләр бирү буенча абсолют рекордсмен булып тора – 9 ел эчендә 1,5 меңгә якын мөрәҗәгать килгән. Декабристлар урамындагы 129 нчы йортта фатир хуҗасы торак хезмәтләрен күрсәтүчеләрнең эшеннән канәгать түгел, шуңа күрә Татарстанның Торак инспекциясенә даими сигнал бирәләр. Восстания урамындагы 84нче йортта яшәүче ир белән хатын икенче урында: 5 ел эчендә 673 мөрәҗәгать.

Башкалада яшәүче тагын бер хатын-кызның актив гражданлык позициясе: хатын-кыз 99 шикаять хаты җибәргән, моннан тыш, даими рәвештә Баш дәүләт инспекторына кабул итүгә язылып тора. Бу юлы пенсионер Парин урамындагы 10 нчы йортта идарәче компаниянең почта тартмаларын алмаштырудан баш тартуына зарланган.

Инспекциядә кабул итүнең үзенчәлеге шунда ки, кабул итүгә гариза бирүче генә түгел, ә ул зар белдерелгән зат та чакырыла. Бу очракта  «Идел буе районы торак-коммуналь хуҗалык идарәсе ИК» ҖЧҖ вәкиле чакырылган иде. ИК хезмәткәре Баш дәүләт инспекторына оешманың позициясен аңлатты: бернәрсәгә дә акча юк. Почта тартмаларын ремонтлау яки алыштыру күпфатирлы йортның торак биналарын тоту өчен билгеләнгән түләү хисабына башкарыла. Тик менә бу йортның фатир хуҗалары торак хезмәтләрен күрсәтүчеләргә 2,8 млн.сум бурычка батканнар. 800 меңгә якыны – мөрәҗәгать итүченең өлеше. Хатын-кыз 12 елдан артык счетлар буенча түләмәгән.

Александр Тыгинның хезмәтләр өчен түләмисез, дигән соравына пенсионер ханым болай дип җавап бирде: «Алар минем фатирымда идәнне юмыйлар, ә газ, электр һәм суны табигать биргән. Шулай булган, нәрсә өчен түләргә?»

ИК вәкиле җәй ахырына кадәр почта тартмаларының алыштырылачагы турында хәбәр итте: керү төркемнәрен ремонтлау планлаштырылган. Киләсе атнада яңа ишекләр урнаштырылачак, аннары 1 каттагы барлык әйберләр, шул исәптән почта тартмалары да, яңартылачак. Мөрәҗәгать итүчегә карата да чаралар күрелде: суд приставларына торак-коммуналь хезмәтләр өчен бурычларын түләтү өчен үтәтү кәгазьләре җибәрелде.

ТР ДТИ матбугат хезмәте