Бина милекчеләре күпфатирлы йортта гомуми милекне капиталь ремонтлауга ай саен акча түләргә тиеш

2023 елның 7 марты, сишәмбе

«Татарстан Республикасы торак-коммуналь хуҗалыгы фонды» коммерциячел булмаган оешмасы (алга таба – Фонд) идарәче оешмага карата күпфатирлы йортта гомуми милекне капиталь ремонтлауга кертемнәр суммасын түләттерү турында дәгъва белән судка мөрәҗәгать иткән.

Суд әлеге дәгъваны канәгатьләндерүдән баш тарткан, Россия Федерациясе Торак кодексының күпфатирлы йорттагы барлык биналарның милекчеләре өчен бу урыннарны карап тоту өчен җаваплы булырга тиешлегенә һәм гомуми милекне карап тоту чыгымнарында катнашу бурычын билгеләвенә күрсәтеп, торак урынны карап тоту һәм капиталь ремонтка акча кертеп бару юлы белән аңа гомуми милек хокукында үз өлешенә туры килә торган өлешне билгеләү бурычын билгели, дип белдергән (РФ Торак кодексының 30 ст. 3 өлеше һәм 158 ст. 1 өлеше).

Эш материаллары буенча суд тарафыннан билгеләнгәнчә, идарәче оешма күпфатирлы йортлар белән идарә итүне гамәлгә ашыра һәм үзара төзелгән капиталь ремонт фондын формалаштыру һәм капиталь ремонт үткәрүне оештыру турындагы килешү нигезендә Фонд белән хезмәттәшлек итә.

Күпфатирлы йортлар белән идарә итүче оешмалар  капиталь ремонтка кергән акчаларны гына региональ оператор счетына күчерергә тиеш. Шул ук вакытта түләнмәгән акчаларны түләмәүчеләрдән: күпфатирлы йорттагы биналарның милекчеләреннән түләттерергә кирәк.

Әлеге позиция шулай ук № 306-ЭС22-19673 эш буенча Россия Федерациясе Югары Судының 19.01.2023 Икътисадый бәхәсләр буенча суд коллегиясе билгеләмәсендә дә күрсәтелгән.