Гражданнарның бурычларын коллекторларга тапшыра алмаган юридик затлар исемлеге тулыланды

2024 елның 8 мае, чәршәмбе

2024 елның 22 апрелендә Россия Федерациясе Президенты В.В.Путин Россия Федерациясе Торак кодексының 155 статьясына төзәтмәләр кертүне регламентташтыручы федераль законга кул куйды. Элегрәк идарәче оешма, торак милекчеләре ширкәте, торак кооперативы яисә башка махсуслаштырылган кулланучылар кооперативы, ресурслар белән тәэмин итүче оешма, каты коммуналь калдыклар белән эш итү буенча региональ оператор физик затларның торак урыны һәм коммуналь хезмәтләр өчен түләү кертү буенча соңга калган бурычларын кире кайтару буенча өченче затларга, шул исәптән кредит оешмаларына яисә физик затларның бурычларын кайтару хокукын (таләбен) өченче затларга, шул исәптән кредит оешмаларына яисә физик затларның түләнмәгән бурычларын кайтару белән шөгыльләнә торган затларга бирергә хокуклы түгел иде. Соңгылары булып коллектор оешмалары тора. Хәзер әлеге исемлекне социаль наем шартнамәсе буенча, социаль файдаланудагы торак фондының торак урынын яллау килешүе буенча, дәүләт яки муниципаль торак фондының торак урынын яллау килешүе буенча торак урынын наймга биреп торучылар тулыландырган. Әлеге өлеш нигезләмәләре яңадан сайланган, сайлап алынган яки билгеләнгән идарәче оешмага, торак милекчеләре ширкәтенә, торак кооперативына яки башка махсуслаштырылган кулланучылар кооперативына, башка ресурслар белән тәэмин итүче оешмага, каты коммуналь калдыклар белән эш итү буенча төбәк операторына, торак урынның яңа наймга бирүчесенә торак урын һәм коммуналь хезмәтләр өчен түләү кертү буенча соңга калган бурычны кайтару буенча хокук (таләпләр) бирелгән очракка кагылмый. Күрсәтелгән яңалыклар 2024 елның 3 маеннан үз көченә керә.