Александр Тыгин: Закон ТМШ һәм идарәче компанияләр өчен бер үк булырга тиеш

2024 елның 19 марты, сишәмбе

Татарстанның Дәүләт торак инспекциясе башлыгы Александр Тыгин торак-коммуналь хуҗалык өлкәсендә берничә аспектны законнар белән җайга салырга тәкъдим итте. Бу хакта ул ТР Дәүләт Советының Торак сәясәте һәм инфраструктура үсеше комитеты утырышында сөйләде.

Тыгин «Татэнергосбыт» базасында бердәм исәп-хисап үзәге эшен бәяләде, аның өстенлеге – бердәм түләү документы. Бердәм исәп-хисап үзәге кулланучыларга барлык хезмәтләр буенча мәгълүмат алырга, түләү хисабына кергән суммаларны автомат рәвештә бүлеп бирергә мөмкинлек бирә.

Моннан тыш, үзәк торак-коммуналь хезмәтләр өчен түләүнең бердәм тәртибен, хезмәт күрсәтү схемасын, халыкның дебиторлык бурычын киметү буенча эш стандартын тәэмин итә.

«Бердәм исәп-хисап үзәге зур мәгълүмат базасын саклаучыга әверелде. Минемчә, бу республика казанышын үстерергә кирәк. Без моның законлы рәвештә җайга салынуын бик теләр идек. Бу, асылда, региональ исәпкә алу операторы. Әгәр бу закон белән җайга салынса, аның регламент процедуралары барлыкка киләчәк. Сорауларның яртысы шунда ук китәчәк – килешү ачык, барлык хезмәтләр билгеләнгән булачак. Әгәр без бергәләп моңа ирешсәк, бу алга таба бер адым булачак», – дип белдерде Тыгин.

Аның фикеренчә, бердәм исәп-хисап үзәге барлык идарәче компанияләрнең бухгалтерлык хисабын алып баруны да өстәргә мөмкин. «Бүген без ТМШ хисабында нәрсә булганын белмибез. Һәр ТМШ зур күләмдә шикаятьләр килә: "Безнең акча кая бара?” Һәм без энергия сату исәп-хисабы алып барылмый торган оешмаларда гомумйорт мөлкәтенең эчтәлеге буенча анализ белән нәрсә булганын белмибез. Бездә идарәче компанияләрнең 18 проценты аны мөстәкыйль алып бара», – дип билгеләп үтте спикер.

Ул: «Закон барлык субъектлар – ТМШ һәм идарәче компанияләр өчен дә бертөрле булырга тиеш», – дип ышана. «Хәзер без закон буенча коммуналь хезмәтләрнең төрле уенчыларыннан төрлечә таләп итәбез. Бертөрлелеккә китерергә кирәк. ТМШлар өчен идарәче компанияләр кебек үк кагыйдәләр булырга тиеш. Мәсәлән, лицензия алу, персоналны укыту, аны аттестацияләү буенча», –- дип ассызыклады ТР Дәүләт торак инспекциясе башлыгы.