2022 елда күпфатирлы йортларның гомуми милеген капиталь ремонтлау буенча кыска сроклы программаны гамәлгә ашыру турында

2023 елның 19 гыйнвары, пәнҗешәмбе

2022 елда Түбән Кама РТИ тарафыннан инспекцияләнүче муниципаль районнарда күпфатирлы йортларның гомуми милкен капиталь ремонтлауның кыска сроклы программасы нигезендә 128 күпфатирлы йортта капиталь ремонт ясалды, шул исәптән:

- Зәй муниципаль районында – 34 эш төре буенча гомуми суммасы 88 964 941,33 сум;

- Түбән Кама муниципаль районында – 112 КФЙ 150 эш төре буенча гомуми суммасы 780 462 525,81 сум;

- Яңа Чишмә муниципаль районында – 2 КФЙ 2 эш төре буенча гомуми суммасы 4 680 313,61 сум.

2022 елда Түбән Кама РТИ тарафыннан күпфатирлы йортлардагы гомуми милекне капиталь ремонтлауның кыска сроклы программасын тормышка ашыруны контрольдә тоту кысаларында түбәндәгеләр үткәрелде:

- 2022 елга кыска сроклы капиталь ремонт программасына кертелгән күпфатирлы йортларны тикшерү;

- капиталь ремонт буенча эшләр башкаруга подряд шартнамәләрен теркәү: төзелеш эшләрен башкаруга һәм лифт җиһазларын алыштыруга 131 килешү теркәлде;

- капиталь ремонт программасын тормышка ашыруны мониторинглау: күпфатирлы йортларны тикшерү, бозуларны ачыклау, бозуларны бетерү; башкарылган эшләр актларын кабул итү, эшләрне башкару сроклары үтәлешен контрольдә тоту, «элек», «эш барышында», «аннан соң» капиталь ремонт төрләре буенча «фотоматериаллар» урнаштыру: барлыгы 594 тикшерү үткәрелде, 42 тәртип бозу очрагы ачыкланды.

Түбән Кама РТИ тарафыннан ачыкланган бозулар буенча Зәй, Түбән Кама һәм Яңа Чишмә районнары башкарма комитетларына мәгълүмат хатлары җибәрелде, күпфатирлы йортларның гомуми милеген капиталь ремонтлау эшләрен регламентлаштыручы норматив документларның мәҗбүри таләпләрен бозуга юл куймау турында кисәтүләр кертелде. Ачыкланган барлык хокук бозулар бетерелде.

2022 елда күпфатирлы йортларның гомуми милеген капиталь ремонтлау программасын тормышка ашыруда 9 подрядчы оешма катнашты, шул исәптән Зәй муниципаль берәмлегендә – 2 , Түбән Кама муниципаль районында – 5, Яңа Чишмә муниципаль районында – 1.

Түбән Кама РТИ инспекторлары башкарылган эшләр нәтиҗәләре буенча КС-2 формасы буенча 378 актны кабул иттеләр;

Эшләрнең сыйфатын тикшерү белән бергә капиталь ремонт объектларында асылмалы элемтә линияләрен һәм һава-кабель кичүләрен тәртипкә салу эше дә тикшерелде: подъездларда, фасадларда һәм йорт түбәләрендә, барлыгы 115 тикшерү үткәрелде, 21 йортта тәртип бозулар ачыкланды. Идарәче оешмалар адресына мәҗбүри таләпләрне бозуга юл куймау турындагы кисәтүләр буенча норматив актларда билгеләнгән бозулар бетерелде. 2022 елгы капиталь ремонт программасына кертелгән барлык йортларда һава-кабель линияләре тәртипкә китерелгән һәм маркировкаланган.

Зәй, Түбән Кама, Яңа Чишмә районнарында күпфатирлы йортларның гомуми милеген капиталь ремонтлау буенча барлык эшләр дә тулысынча төгәлләнгән, кабул итү комиссиясе тарафыннан кабул ителгән.